Staff Directory


ADMINISTRATION

Alan Fields

Principal

 

 

 

 

 

Briana Randle

Principal

 

 

 

 

 

Jesse Settlemyer

Athletic Director

 

 

 

 

 

Shane Lopez

Activity Director


OFFICE STAFF

l-gabriel

Lisa Gabriel

Administrative Secretary

 

 

 

 

 

Melodie Epperheimer   

Bookkeeper


 

 

 

 Misty Hamilton

Attendance Secretary


COUNSELING OFFICE STAFF

Laura Beeson

Counselor

 

 

 

 

 

Leslie Fazio

Counselor

 

 

 

 

 

Margo Waara

Guidance Secretary


LIBRARY

Jill Gann

Librarian

 

 

 

 

 

Teresa Youngren-Brown

Library Aide

NURSE

Sam Strange

Nurse


TEACHING STAFF

Dan Adair

Science

 

 

 

 

 

Douglas Armstrong   

Science

 

 

 

 

 

Clayton Beck

English

 

 

 

 

 

Christine Bergholtz       

Science

 

 

 

 

Cary Calvert      

Math

 

 

 

 

 

Maria Calvert   

Social Studies  

   

 

 

 

 

Bill Carlson      

Vocational Education 

 

 

 

 

 

Martha Crawford  

Special EducationDAVIS

 

 

 

 

 

Kristin Davis   

Science  

 

 

 

 

 

Kerriann Gilson

English

 

 

 

 

 

Barry Hartman

Vocational Education      

 

 

 

 

Kathleen Herring  

Math   

  

 

 

 

 

Shane Lopez      

Social Studies

MCCULLOUGH

 

 

 

 

 

Meredith McCullough       

English

 

 

 

 

John Morton   

Art

Photography  

 

 

 

 

Ryan Moss 

Spanish

 

 

 

 

 

Rhonda Neill  

Speech Therapist  

 

 

 

 

 

Sandra Newberry

Special Education 

 

 

 

 

 

Simon Nissen      

Choir

 

 

 

 

 

Bradford Nyquist 

Math /Raising Academic Performance 

 

 

 

 

Oakley Lowe

Physical Education/Health

 

 

 

 

 

Scott Peek       

Credit Recovery

 

 

 

 

 

Michael Reid

Special Education

 

 

 

 

 

Ted Riddall 

Physical Education

 

 

 

 

Joanna Schneider 

English/Yearbook   

 

 

 

 

Jesse Settlemyer 

Alaska Studies/

Government

 

 

 

 

Emily Sims

Culinary Arts      

 

 

 

 

 

Jessica Smith     

Special Education 

 

 

 

 

 

Deborah Sounart 

 Band /Drumline

 

 

 

 

 

Gina Villalva

Math


ALTERNATIVE STAGES STAFF

Kim Myles 

Teacher


AIDES

Violetta Strait    

 

 

 

 

 

 

Anne Larson

 

 

 

 

 

 

Sue Whipp


WORKFORCE DEVELOPMENT STAFF

Matthew Widaman

 

 

 

 

 

 

Kay Kurka

Apprenticeship

 

 

 

 

 

Jade Mann       

 


CAFETERIA STAFF   

Heather Grubb    

 

 

 

 

 

 

Mona Kendrick    

 

 

 

 

 

 

Judy Walker      

 

 

 

 

 

 

 

Marty Zoda      


AUDITORIUM STAFF

Tim Elder

Theater Director

 

 

 

 

 

 

Bob Mabrey

 

 

 

 

 

Russell Singleton

 

 

 

 

 

 

 

Paul Wright


 CUSTODIAL STAFF

Bobby Clucas

Head Custodian

 

 

 

 

 

 

Dave Titus

Donnalee Engelke

Edie Handsaker

Paul Gauthier